ANASAYFA

BİYOGRAFİ

PROJELER

OFİS

İLETİŞİM

Maslak Türker İnanoğlu Show Center
İSTANBUL, 2005

Toplam Kapalı Alan : 10.000 m2    

Toplam Kapasite

Ana Salon              :  2.000 kişi

Tiyatro Salonu      :      360 kişi

Sinema Salonları  :      900 kişi

Toplantı Salonları :      300 kişi

Türkiye’nin en büyük kapalı konser salonunu içinde bulunduran Kültür kompleksinin projesine 2000 yılında Yılmaz Sanlı’nın koordinatörlüğünde başlanmış ancak ülkedeki ekonomik krizden dolayı devam edilememiştir. 2003 yılında tekrar başlanan bu projeye bir süre sonra Yılmaz Bey’in vefat etmesi nedeniyle koordinatörlüğü tarafımızca yürütülerek devam edilmiştir.

Projenin tasarımına başlamadan önce mevcut yapılar incelenmiş ve salonun bulunduğu 40 m. çapındaki dairenin ana taşıyıcısına dokunmayarak diğer mevcut yapıların yıkılmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda Gösteri Merkezi genel olarak 6 parçaya ayrılmıştır. Türkiye’nin en büyük kapalı konser salonuna sahip olan Gösteri Merkezi’nin giriş holü 20 m. çapında bir daireden oluşmaktadır. Holden sonra geçilen fuaye alanı ise 1000 m2’lik bir alana sahiptir. Fuaye içinde 3 adet bar olup ayrıca sanatçıların da faydalandığı bir adet restaurant bulunmaktadır. Diğer bir bölüm olan sahne arkası ve kulis kısmında da sanatçılar için her türlü konfor düşünülmüştür. Ana salon 450 kişilik balkon bölümü ve içinde 6 adet özel, 2 adet büyük locası ile toplam 2000 kişilik bir salondur. 250 m2’lik gerektiğinde 325 m2 olabilen ve aynı zamanda içinde 8 m. çapında döner sahnesi bulunan sahnenin en çarpıcı özelliği sahneye araba alınabilmesidir.

Gösteri Merkezi’ni oluşturan diğer önemli mekanlar ise tiyatro, sinemalar ve toplantı salonlarıdır. Tiyatro 360 kişilik olup ana salon fuayesi ile ortak bir fuayeye sahiptir. Alt katta yer alan ve her biri değişik dizaynda tasarlanan sinemalar ise 5 adet olup kapasitesi 900 kişiliktir. 6 adet toplantı salonları ise her türlü amaca hizmet edecek şekilde dizayn ve konfora sahiptir.

 

TR

|

EN

© Karma Architects